Obowiązek podatkowy z tytułu wpłat na mieszkaniowy rachunek powierniczy
Regulacje dotyczące obowiązku korzystania przez deweloperów z rachunków powierniczych nie uwzględniają konsekwencji przyjętego rozwiązania w podatku od towarów i usług. Powstaje zatem pytanie, czy z chwilą wpłaty zaliczki na rachunek powierniczy powstaje obowiązek podatkowy w VAT?
Z uwagi na specyfikę branży sposób rozliczania transakcji realizowanych przy przedsięwzięciach deweloperskich musi uwzględniać dość długi czas realizacji inwestycji. Rachunek powierniczy to instrument wykorzystywany w celu zabezpieczenia interesów sprzedawcy i kupującego. Jak wskazuje art. 59 ust. 1 Prawa bankowego na rachunku powierniczym mogą być gromadzone wyłącznie środki pieniężne powierzone posiadaczowi rachunku – na podstawie odrębnej umowy – przez osobę trzecią. W praktyce po zawarciu umowy przedwstępnej kupujący wpłaca środki na rachunek powierniczy jako zabezpieczenie wykonania zobowiązania.
Neutralny powiernik wypłaca sprzedawcy należność po spełnieniu warunków zawartej między stronami umowy. Rozróżnia się przy tym dwa rodzaje rachunku powierniczego: zamknięty lub otwarty. Zgodnie z art. 15 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, bank wypłaca deweloperowi środki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta